Cevap :
Buzun erime ısısı(Le) = 80 cal/g
Suyun buharlaşma ısısı(Lb) = 540 cal/g
c(buz) = 0,5
c(su) = 1
c(su buharı) = 0,48
Q = m.Le
Q = m.Lb
Q = m.c.T
formülleri ile soruyu çözeceğim.
-50 den 0 a gelirken buza vermemiz gereken enerji,
Q = 0.1.0.5.50 = 2.5 J
-50 den 0 a gelince buz erimeye başlar. Erirken harcaması gereken enerji,
Q = 0,1.80 = 8 J enerji vermemiz gerek.
Toplamda 8 + 2.5 = 10.5 J enerji vermemiz gerek.
Su 100 derecede kaynar. 0 dan 100 e kadar vermemiz gereken enerji,
Q = 0,1.1.100 = 10 J
Suyu kaynatmak için verilmesi gereken enerji,
Q = 0,1.540 = 54 J
100 den 120 ye getirmek için verilmesi gereken enerji,
Q = 0,1.0,48.20 = 0,96 J
Toplamda 0,96 + 54 + 10 = 64,96 J gereklidir.
-50 den 120 ye buhar haline getirmek için ise
10,5 + 64,96 = 75,46 J enerji gerekli.
İyi günler :)