work power energy soruları



Cevap:
1A
2C
3D
Açıklama:
1-) Sürtünmesiz yüzey olduğu için enerji korunacaktır. Cismin K noktasındaki potansiyel enerjisi L noktasındaki kinetik enerjisine eşittir.
Epk=EkL
mgh=1/2m.VL^2
2.10.20=1/2.2.VL^2
VL^2=400
VL=20 m/s olur.
2-) Yine enerji korunumundan;
EkL= Ekm+Epm
400= 1/2.m.Vm^2+ mgh'
400=1/2.2.Vm^2+ 2.10.15
Vm^2= 400-300
Vm^2=100
Vm=10 m/s olur.
3-) Cisim bulunduğu noktada hem potansiyel hem de kinetik enerjiye sahiptir.
Ek= 1/2.mV^2
Ek= 1/2.4.5^2= 50 J
Ep=mgh =4.10.3=120 J
Mekanik enerjisi;
Em=Ek+Ep= 50+120 = 170J olur.