Saatteki hizi 120 km olan bir otomobille saatteki hızı 80 km olan bir tren aynı yöne doğru hareket etmektedir. Otomobil, uzunluğu 250 metre olan treni yakaladık- tan kaç saniye sonra geçer? (Otomobilin uzunluğu yok sayılacaktır.) A) 20,5 B) 21,5 C) 22,5 D) 23,5 E) 24,5​

Cevap :

Cevap:

C Şıkkı

Adım adım açıklama:

V1= 120km/h= 120.1000/3600= 33,3m/s

V2= 80 km/h= 80.1000/3600=22,2 m/s

x=(V1-V2).t

250= (33,3-22,2).t

t= 250/11,1=22,5 s sonra geçer.