Arkadaşlar iyi günler ☺️ soruma bakabilir misiniz? şimdiden teşekkürler

Cevap:
B Şıkkı
Açıklama:
Sekil 1 icin Ep=mg2h/2= mgh
Sekil 2 icin Ep2= mg5h/2= 5mgh/2 olur.
Cisim, l.konumdan ll.konuma getirildiğinde potansiyel enerjisindeki değişim yerçekimine karşı yapilan iştir,
∆Pe= Ep2-Ep1= 5mgh/2- mgh= 3mgh/2= 1,5.mgh olur.