Gideceği yolun yarısını 20 m/s'lik hızla kalan yolu 30 m/s'lik hızla alan bir hareketlinin ortalama hızı kaç m/s'dir?
A) 29 B) 28 C) 26 D) 24 E) 22​


Cevap :

Cevap:

Cevap:

C)12

Açıklama:

bu soruyu değer vererek çözelim.

yolun uzunluğu 200 metre olsun.

yarısı 100 metre ve araç bu 100 metreyi 20 m/s hızla gidiyor. saniyede 20 metre gidebiliyorsa bu 100 metreyi 5 saniyede almıştır.

tüm yol boyunca ortalama hızı 15 m/ s imiş.

ortalama hız = toplam yol / toplam zamandır.

15= 200/5+t

buradan t = 25/3 bulunur.

demekki diğer 100 metreyi 25/3 saniyede katetmiş.

hız = yerdeğiştirme / zaman

hız=100/(25/3) = 12 m/s bulunur.

Açıklama: