*50 g’lık karışım %80 saflıkta CaCO3 içeriyormuş. 50’nin yüzde 80’i:
*50 x (80/100) = 40 gram CaCO3 demek
* 1 mol CaCO3 100 gram’dır.
*40 gram CaCO3:
n = m / Ma
n = 40 /100
n = 0,4 mol eder.
CaCO3(k) —> CO(k) + CO2(g)
0,4 mol 0,4 mol 0,4 mol
*0,4 mol CO2 gazı açığa çıkar.
*NK’da 1 mol gaz 22,4 litre
*0,4 mol gaz ise:
(0,4 x 22,4 = 8,96 litredir)