K, L ampüllerinin güçleri sırasıyla 40 W, 100 W'dır.
Buna göre, 20 dakikada L ampülünün tükettiği
elektrik enerjisi, Kampülünün tükettiği elektrik
enerjisinden kaç kJ fazladır?
A) 24
B) 36
C) 48
D) 60
E) 72


Cevap :

Cevap:

E Şıkkı

Açıklama:

t= 20 dk= 1200 sn'de tükettikleri enerjiler;

Ek= Pk.t= 40.1200= 48000 J= 48 kJ

EL= 100.1200= 120000J= 120 kJ olur.

EL-Ek= 120-48= 72 kJ olur.