Cevap:
30 cm
Adım adım açıklama:
problem: bir terzi 5m uzunluğundaki kumaşını 150 cm lik parçalara ayıracaktır.kalan kumaşın 3/5'i ile de bir şort yapacaktır.bu şort için kaç cm lik kumaş kullanılır?
ilk olarak 5 m yi cm ye çevirelim
1m=100 cm olduğundan 5m=500 cm dir.
bu 500 cm lik kumaş 150 cmlik parçalara ayrılacağından 500'ü 150 ye böleceğiz 500:150=3 tür
fakat 500 150 ye tam bölünmediğinden 50 cm kalır
şimdi 50 nin 3/5 ini bulalım o da 30 a eşittir
yani şort için 30 cm lik kumaş kullanılacak