l.Yol
Asansor motorunun yaptığı iş;
W= F.x
Gücü, P = W/t= F.x/t= F.V= G.V olur.
P= m.g.V= 600.10.0,5= 3000 W olur.
ll.yol
Asansor motorunun yaptığı iş;
W= F.x=G.h= m.g.h=600.10.5= 30000J
Asansör motorunun bu yuku 5 m yukariya 0,5m/s hizla ne kadar surede çıkaracagini buluruz.
t= 5/0,5= 10 sn
o hâlde güç;
P= W/t= 30000/10= 3000 W olur.