4HBr + O => 2H2O + 2Br
yazıyor
çözebilir misiniz ?

Cevap:
B
Açıklama:
Merhaba
NK demek Normal koşullarda demek. Onun da anlamı normal koşullarda 22.4 L gaz 1 mol demektir. Burda verdiği 4.48 L gazin kaç litre olduğunu bulmayla başlamamız lazım .
22.4 L gaz 1 mol ise
4.48 L gaz kaç mol
-----------------------------
x=0.2 mol bulunur.
HBR gazı 0.2 mol varmış. O2 nin yeterli miktarda olduğu söylenmiş yani onunla bir işimiz yok .Sadece katsayilardan ne kadar tükendiğini bulacağız.
Baş katsayısı 4 olan HBr demek 4 mol HBr tepkimeye girdiğinde demek baş katsayısı 2 olan H2O demek 2 mol H2O oluşuyor demek oluyor. Yani 4 mol HBr tepkimeye girerse 2 mol H2O oluşuyor. 0.2 mol tepkimeye girerse 0.1 mol H2O olusur.
Tablodaki değerler 1 mol üzerinden verilen degeler.
(-37)x0.2 dersek 0.2 mol HBR nin giren enerjisi
(-286)x0.1 dersekte 0.1 Mol H2O nun oluşma enerjisini bulmuş oluruz. İşlemleri yaparsak
H2O=-28.6
HBR=-7.4
Ortaya çıkan ısı da ürünler ve girenlerin çıkarımı ile bulunur.
(-28.6)-(-7.4)=-21.2 burdaki eksi açığa çıkan enerji anlamına gelir.
iyi çalışmalar