Bu soruya bakabilir misiniz?

Cevap:
D
Açıklama:
Top 3 saniyede V hızından 0 hızına ulaşmış, ΔV/Δt = g = -10m/s² => -V/3 = -10m/s² => V = 30m/s
Hız-zaman grafiğinin altında kalan alan yer değiştirmeyi verir, 3. saniyeye kadar olan yer değiştirme üçgenin alanında 30*3/2 = 45m'dir, yer değiştirme 0'a eşit olsaydı aynı hizaya gelirdi.
3s'de hızı yukarı yönde 30m/s azalıyorsa 3s ile 8s arasında yani 5s'de hızı yukarı yönde 50m/s azalacaktır ve yere çarpma hız büyüklüğü 50m/s olacaktır. (soruda hızı demiş ve şu an için bir şey ifade etmiyor ama farklı sorularda hız ile büyüklüğünün ayrımı yapılması istenebilir)