Cevap :
Cevap:
375 W
Açıklama:
Yapılan iş, W = F.x
burada x = h = 30 m . F, yükün agırlığı 500N
W= 500.30 =15000 J
Güç; P = W/t = 15000/40 = 375 W olur.
Cevap:
375 Watt
Açıklama:
Merhaba, hız, sürat, yer değiştirme ve alınan yol ile ilgili bilgi almak için linkteki soruya verdiğim cevabı okuyabilirsiniz: eodev.com/gorev/20123487
İş, güç ve enerji ile ilgili bilgi almak için linkteki soruya verdiğim cevabı okuyabilirsiniz: eodev.com/gorev/11991320
Bu soruyu çözebilmek için gücün matematiksel modelini bilmeliyiz.
Gücün matematiksel modeli: "P=W/t=F.Δx/t"
Bu modeldeki semboller ve SI birim sistemine göre birimleri:
- P: Güç, Watt
- W: İş, birimi Joule
- t: Zaman, birimi saniye
- F: Kuvvet, birimi Newton
- Δx: Alınan yol, birimi metre
Vincin gücünü hesaplayalım:
Vinçteki yük, matematiksel modeldeki kuvvete eşittir.
F=500N
Δx=30m
t=40s
P=F.Δx/t
P=500N.30m/40s
Gerekli sadeleştirmeleri yaparsak P=375 Watt gelecektir.
#OptiTim
#SayısalTim
#myigit0387owwf6f