327 C sıcaklıkta sabit hacimli kapta bulunan bir miktar x gazının basıncı 6 atm dir. Sıcaklık -73 C dereceye düşürülünce gazının %20 si sıvılaşıyor. Buna göre kaba yapılan son basınç kaç atm olur? ( sıvının kapladığı hacim ihmal edilecektir)

Çözümlü ve açıklayarak çözebilecek var mı ?


Cevap :

Cevap:

38 cevabı arkadaşım doğru arkadaşım doğru arkadaşım

P*V=n*R*T formülüne göre “sabit hacimli kap” dediği için V bakmıyorsun.
Bu soruda sıcaklık ile basınç ilişkisini sorduğunu anlıyoruz.
327 derece sıcaklık aslında 327+273=600kelvin oluyor.

6 ATM basınç %20 sıvılaşıyorsa 6ATM*80/100=6*4/5=1,2*4=4,8ATM basınç olur.

-73 derece ise -73+273’ten 200 kelvin sıcaklık oluyor.

600 kelvin 4,8 ATM ise 200 kelvine ne kadar ATM basınç olduğunu soruyor.

Basınç ile sıcaklık eşitliğin farklı taraflarında olduğu İçin ikisi doğru orantılıdır.
600*X=4,8*200

3x=4,8

X=1,6 ATM bulursun

Anlamadığın yeri sorabilirsin :)