Erdem, saat 8.00'de A kentinden otomobiliyle hareket etmiş ve B kentine kadar sabit hızla yol almıştır.
Erdem'in saat 9.00'da 75 km yolu, saat 9.45'te ise
30 km yolu kalmıştır.
Buna göre Erdem, saat kaçta B noktasına varmıştır?


Cevap :

Cevap:

cvp: 10.15

Adım adım açıklama:

saat 9.00 ile 9.45 arası 45 dakika lık zaman farkı vardır.

saat 9.00 da 75 km ve saat 9.45 de 30 km lik yolu kaldığına göre;

45 dakikada; 75-30 = 45 km yol almıştır.

60 dakikada( 1 saat = 60 dakika)= 60.45 /45 = 60 yol alır. Yani otomobilin hızı = 60km/saat dir.

saat 9.45 de 30 km yol kaldığına göre ; 30 km lik yolu = 60/2 = 30 dakikada alır.

sonuçta saat: 9.45 +30 = 10.15 de B noktasına ulaşır.