Tuz oranı %40 olan 120 gr. tuzlu suya tuz miktarının yarısı kadar su ve tuz miktarının %25'i kadarda tuz ilave edilirse son durumda karışımın tuz yüzdesi ne olur?​

Cevap :

  • 120×40/100=48 g tuz vardır.
  • 120-48=72g su vardır.

48/2= 24g su ilave edersek

  • 72+24=96g su olur.

48×25/100=48/4=12g tuz ilave edersek

  • 48+12=60g tuz olur.

60+96=156g karışımımız olur.

60/156×100=30/78×100=15/39×100=1500/39

=%38,46 gibi kesirli bir sayı çıkıyor.

  • Soruyu yanlış yazmış olabilir misin acaba?
  • Başarılar...