lütfen açıklayarak çözün

a-) Vs= Vo+at
40= 10+a.5
5a= 40-10
a= 6 m/s^2
b-) ∆x= Vo.t+ 1/2at^2
∆x= 10.5+1/2.6.5^2= 50+75= 125 m